top of page

Sebbes Skafferi Del 3 - Japanska premiumingredienser

12 mars
1 min läsning

I del tre av Sebbes Skafferi pratar vi om några av våra favoritprodukter från Japan och varför japanska premiumingredienser kan göra enorm skillnad i köket.

Det japanska köket bygger på balans. Umami, sälta, syra och aromer ska samspela för att skapa djup och elegans i smaken.


En av produkterna vi lyfter är en ofiltrerad soja från Heizaemon. Till skillnad från vanlig filtrerad soja innehåller den fler naturliga biprodukter från fermenteringen, vilket ger mer mineralitet, komplexitet och djup.


Den fungerar fantastiskt till fet fisk som tonfisk och lax men också till marmorerat nötkött.

Vi har även en wasabi- och yuzuolja som kombinerar wasabins snabba hetta med yuzuns friska citrus. Några droppar kan lyfta allt från råbiff till grillade grönsaker.


En annan japansk klassiker är ponzu, en sojabaserad sås med citrus och vinäger. Den används ofta till fetare kött eller fisk eftersom syran balanserar rätten.


Hos oss hittar du dessutom lagrade sojor från Kamebishi, där fermenteringen pågått i flera år. Precis som vin utvecklas soja över tid och får en mer komplex smakprofil.


Vill du experimentera med japanska smaksättare och umami i köket är dessa produkter ett perfekt första steg.





Kommentarer


bottom of page